בלוג אירועים

איך לבחור רב לחתונה?

החתונה שלכם כוללת שלל אלמנטים חשובים שיקבעו את האופי והאווירה בחגיגה המרגשת שלכם – אחד מהם הוא האדם שיחתן אתכם, הרב. איך בוחרים? הנה התשובות

כשאתם מתחילים לתכנן חתונה, אתם בטוח חושבים על הבגדים שתלבשו, על סוג האוכל שיהיה בה, על מגוון האלכוהול, על הדיג'יי, על איזה שירים מיוחדים תבחרו ועל עוד הרבה מרכיבים שיהפכו את החתונה לשלכם. בתוך כל הסחרחרה – אסור לשכוח מרכיב קריטי נוסף שבלעדיו החתונה שלכם פשוט לא יכולה להיות מושלמת – הרב שיחתן אתכם…

הרוב הגדול של הזוגות בישראל מתחתנים בחתונה מסורתית, עם טקס יהודי לפי ההלכה, כולל כמובן זוגות שאינם דתיים. זו הדרך המקובלת והרשמית להתחתן בישראל, זו מסורת ואפשר גם לומר שמדובר בהרגל, שרוב הזוגות לא מקדישים לו מחשבה מעמיקה במיוחד. במידה ואכן החלטתם להתחתן כך, ולא משנה מה רמת הקירבה שלכם למסורת היהודית, בחירת הרב היא משמעותית והיא תשפיע באופן ישיר על סגנון החופה שלכם – לכן כדאי לעשות בחירה שתתאים לכם. 

חשוב לנו לציין שגם בחתונות אלטרנטיביות, בין אם חתונות עם טקס דתי אלטרנטיבי ובין אם חתונות שבהן הטקס כלל אינו דתי, יש לרוב "רב/נית" או אדם המנחה את הטקס ומנהל אותו. הטיפים שלנו לגבי איך לבחור רב לחתונה למעשה רלוונטיים גם למקרים אלו ולא רק לבחירת רב "רגיל".

הכימיה חשובה

טקס החתונה שלכם הוא לא רק הליך פורמלי שאתם עושים כדי למסד את הנישואים שלכם. מדובר על טקס בעל חשיבות רגשית, מעשית וזוגית רבה מאוד. לכן חשוב שתבחרו רב שאתם מרגישים איתו בנוח, רב שיש לכם כימיה איתו! טקס החופה שלכם נערך לפי מסורת עתיקת יומין ולפי חוקים מוגדרים ומהלך כללי ידוע מראש, אך הוא בכל זאת ייחודי עבורכם והוא כולו שלכם, לכן על הטקס להתנהל באווירה המתאימה לכם. רק רב שיש לכם איתו כימיה טובה וחיבור איכותי יוכל לספק לכם את החוויה שאתם רוצים, צריכים וראויים לה. 

חופה מהירה ופשוטה או טקס איטי ומורכב?

יש זוגות שממש רוצים להריץ את החופה שלהם מהר, לבצע את הטקס ולהתקדם לשלבים האחרים של החתונה, בין אם מתוך מבוכה או חוסר חיבור לטקס הדתי או פשוט מתוך העדפה אישית פרטנית. לעומתם, ישנם זוגות שמתחברים לטקס יותר איטי, מורכב ובעל אלמנטים נוספים, מתוך העדפה אישית, רצון לשלב מסורות דתיות, משפחתיות ועדתיות שונות, או פשוט מתוך שאיפה ליצור טקס מרגש עבורם. 

בדיוק כמו שיש זוגות עם העדפות שונות לגבי אורך ומורכבות טקס הנישואים מתחת לחופה, כך גם יש רבנים עם העדפות שונות לגבי אופן ניהול הטקסים שלהם. שוחחו עם הרב מראש, תאמרו לו מה אתם רוצים ומעדיפים ובררו מראש האם טקס בקצב ובאורך שאתם רוצים הוא אפשרי. אם לא, הכל בסדר ואתם יכולים להיפרד כידידים ולחפש לכם רב מתאים יותר. 

סגנון העברת הטקס – רב "סטנד-אפ" או רב רציני ומכובד

כולנו היינו בחתונות האלו שבהן הרב מתבדח עם הקהל, מספר בדיחות ובאופן כללי מאוד תקשורתי עם הזוג והקהל, באופן החורג מהלכות הטקס הסטנדרטיות. יש גם לא מעט רבנים שעושים זאת באופן מקסים וחינני וזוגות רבים מתחברים לכך. לחלופין יש רבנים רציניים מאוד, שלוקחים את הטקס לכיוונים יותר רציניים ומסורתיים – לרוב אלו יהיו רבנים שהם דמויות מוכרות בעולם הרבני והדתי. 

זוהי נקודה חשובה במיוחד לגבי השאלה איך לבחור רב לחתונה – חשוב שתבחרו רב שסגנון העברת הטקס שלו מתאים לכם ושאתם מתאימים לסגנון שלו. רב "סטנד-אפ" עבור זוג רציני שרוצה טקס דתי מסורתי ונטול חריגות מהנורמה, זה שילוב שיכול ליצור עוגמת נפש עבור כל הצדדים, וכמובן שגם ההיפך הוא הנכון.

חופה בגן אירועים

עוד כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון בבחירת הרב לחתונה שלכם

  • חישבו האם אתם מעדיפים רב צעיר או מבוגר – זה יכול להיות משמעותי מבחינת סגנון העברת הטקס וה"ווייב" הכללי בחופה.
  • אם יש לכם השגות לגבי מוסד הרבנות או לגבי טקס החתונה היהודי המסורתי, תוכלו לבחור רב מטעם ארגון צוהר או מטעם ארגון דתי ליברלי אחר (שימו לב לרשמיות הנישואים במקרים אלו). אלו גופים ששואפים לספק לציבור הכללי שירותי דת מונגשים ומותאמים לאוכלוסיות רחבות יותר ולהעדפות אישיות, תוך שמירה על עקרונות הבסיס של הדת.
  • אלא אם מדובר על רב שאתם מכירים מחתונות אחרות, או שקיבלתם עליו המלצות מפורטות, הקפידו להיפגש איתו לפני החתונה לתיאום ציפיות, היכרות ודיון בסיסי על הטקס שאתם רוצים.

מוזמנים לשתף:

WhatsApp chat

צרו איתנו קשר

אוקטובר - נובמבר 2024 בגרייס
חתונת החלומות שלכם ממש כאן, רק 7 דקות מתל אביב
פגישה אחת שלאחריה כבר תשלחו את ה SAVE THE DATE
מחכים לכם בגרייס - רומנטיקה אורבנית