בלוג אירועים

המשמעות של טקס חתונה יהודי מסורתי

רובנו בוחרים להתחתן בטקס יהודי, אבל חוץ מ'אם אשכחך ירושלים', עד כמה אתם באמת מכירים את שלבי הטקס ומשמעותם?

זוגות רבים בישראל מתחתנים כיום בטקס חתונה יהודי כנדרש על פי ההלכה, לרבות זוגות שמגדירים את עצמם כחילוניים. חלק מהזוגות עושים זאת כי המסורת היהודית חשובה להם, בעוד שאחרים בוחרים בטקס דתי כיוון שזו הדרך המקובלת להתחתן בישראל, או כדי לכבד את משפחתם ואת האורחים. 

אנו בגן האירועים האורבני גרייס מזמינים אתכם להבין קצת יותר לעומק את המשמעויות העומדות מאחורי טקס החתונה היהודי כפי שהוא נהוג היום, שכן לאורך שנים רבות, ההלכה היהודית נשארה כפי שהייתה אך מנהגי החתונה יש לא מעט, עד שהתעצב הטקס המוכר לכולנו כיום. בנוסף, טקס החופה כולל מגוון מנהגים ווריאציות, המשתנים על פי בחירת החתן והכלה.  

קידושין ונישואין

"חופה וקידושין" הוא אחד המונחים המוכרים ביותר בטקס החתונה היהודי. אך מה המשמעות של קידושין? במקור, קידושין הוא מונח מקביל לאירוסין. בשלב הקידושין בחתונה היהודית, ויש המתארסים גם שנה לפני יום החתונה. אם כן, האישה הופכת מרווקה לנשואה, המותרת רק לבן זוגה המיועד ולא לאף גבר אחר. גם הגבר, כמובן, לאחר שלב הקידושין, מיועד ומשויך אך ורק לאשתו לעתיד. 

כיום, כידוע, אין חובת אירוסין של שנה ובהתאם לכך, כל שלבי החתונה אוחדו לטקס אחד המבוצע כולו תחת החופה, כאשר הקידושין (האירוסים הרשמיים) מבוצעים בתחילת הטקס, ושלב הנישואין משלים את טקס החתונה, והופך את הגבר והאישה לבני זוג נשואים באופן רשמי, על כל המשתמע מכך. 

צילומי חתונה גרייס GRACE ראשון לציון

שלבי ותהליך טקס החתונה היהודי

 • טרם הכניסה לחופה, החתן חותם על הכתובה בנוכחות הרב המחתן את בני הזוג. הכתובה היא מסמך משפטי-דתי רשמי, אשר מהווה חלק חשוב בתהליך הנישואין והגדרת האישה כבת זוג לבעלה, כמו גם הסדרת חובות הבעל כלפי אשתו. כלומר הכתובה מסדירה את קשר הנישואין בין בני הזוג ולכן גם מוצגת במהלך הטקס, מתחת לחופה.
 • בזמן שהחתן חותם על הכתובה, חלק מהכלות בוחרות לברך את האורחים שהגיעו לחגוג עם בני הזוג. 
 • הצעידה אל החופה: ביהדות, נהוג שהחתן נכנס עם הוריו והכלה עם הוריה או לחלופין, החתן עם אביו וחמו לעתיד והכלה עם אמה וחמתה לעתיד, במעין כניסה חגיגית. מובילים את ה"ילדים" בדרכם האחרונה אל מוסד הזוגיות ומוסרים אותם אחד לשניה.
 • הטקס מתחת לחופה: זהו טקס החתונה עצמו לפי המסורת היהודית. הטקס מתקיים תחת חופה כשרה אשר יכולה להיות חופה מסורתית, אותה מחזיקים ארבעה גברים, או חופה מקובעת.
  שלבי הטקס בחופה כוללים:
  • כיסוי פני הכלה בהינומה ע"י החתן – שלב זה מתקיים רגע לפני הכניסה לחופה.
  • קריאת ברכות ראשונות על ידי הרב.
  • שתיית יין מהכוס.
  • ענידת הטבעת וקידוש הכלה ע"י החתן – יש זוגות הבוחרים שגם הכלה תענוד טבעת על אצבעו של החתן בשלב זה.
  • הקראת עיקרי הכתובה של בני הזוג ע"י הרב.
  • שבע ברכות – זהו השיא של טקס הנישואין. הברכה הפותחת את שבע הברכות היא ברכה על היין, לאחריה נאמרות שש ברכות נוספות המברכות את הבורא על שברא את העולם, האדם הראשון ואשתו חוה; על כך שישוב ויבנה את ירושלים מחדש; על שמחת הנישואין, ותפילה ליום בו יישמע בערי יהודה ובחוצות ירושלים קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.
  • שבירת הכוס ע"י החתן לסיומו המרגש של טקס החתונה – מהות מרכיב סמלי זה היא לחבר את המאורע המשמח להיסטוריה של העם היהודי, היסטוריה שכללה גם חורבן בית המקדש וקשיים לאורך השנים.

זוג בדרך לחופה גרייס ראשון לציון

וזהו זה – מזל טוב! אתם נשואים. את סיום החופה חותמת מוזיקה שמחה ומקפיצה, שבמהלכה רבים מהאורחים שלכם יעלו אל החופה כדי לברך, לחבק ולנשק אתכם, לפני שיעברו להנות מהאוכל האיכותי והמגוון שאנו מכינים לכם בגרייס.

אנו, בגן האירועים האורבני והקסום GRACE בראשון לציון, ערוכים לספק לכם את כל הנדרש לקיום טקס חתונה יהודי מסורתי מרגש, עם חופה מעוצבת בדיוק כמו שדמיינתם. אצלנו תוכלו ליהנות גם משירות מקצועי ואישי, מנות מוקפדות ואירוע מושלם ומוקפד שהאורחים שלכם לא יישכחו.

מוזמנים לשתף:

WhatsApp chat

צרו איתנו קשר

אוקטובר - נובמבר 2024 בגרייס
חתונת החלומות שלכם ממש כאן, רק 7 דקות מתל אביב
פגישה אחת שלאחריה כבר תשלחו את ה SAVE THE DATE
מחכים לכם בגרייס - רומנטיקה אורבנית